Organik Solucan Gübresi Üretimi

Burada önceden hazırlanmış 150 cm x 120 cm x 120 cm ebatlarında yerleştirilen yerden yüksek üretim havuzları bulunmaktadır. Üretim havuzları sert plastik olmalıdır. Metal kaplarda solucan beslemek mümkün değildir. Bu bölüm de ilk etapta “Organik solucan Gübresi” üretimi için ilk hazırlıklar yapılır. Bunlar; havuz içi kompost ile yatak yapılır ve arkasından da solucanlar yerleştirilir. İlk etapta solucanlar mama tüketimi için mama katmanının altına geçerek tüketime ve aynı zamanda da gübre üretimine başlarlar. Ortalama m2 ye 10 bin solucan yerleştirilir.

POPÜLASYON: Kırmızı Kaliforniya Solucanı ( Es) uygun şartlarda bakımı yapılması durumunda bir yılın sonunda 16 kat popülasyon artışı yaparlar.

TÜKETİM ve ÜRETİM: Örnek olarak 100 bin adet Kırmızı Kaliforniya Solucanının tüketim yaptığı mama ölçüsü aylık olarak 1,800 – 2,000 Kg olup yine bu bir aylık zaman sarfında organik solucan gübresi olarak 900 – 1,000 Kg ürün yapar. İyi şartlarda bu verim 60% olarak ta düşünülebilir.


KULLANILAN KOMPOST MALZEMESİ: Örnek olarak sayabileceğimiz malzemeler; Kompost (mama) yapımına uygun materyaller; Çimen, ot, ağaç yaprakları, mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan, buğday, arpa veya yulaf samanı, talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz), yonca, fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları (öğütülmüş), fabrikaların bitkisel atıkları, çay – kahve posası, yumurta kabukları, pancar yaprakları,
Mutfak veya hal atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları).
 

Örnekler daha da artabilirken kullanıma uygun olmayan ürünlere de örnek verecek olursak; narenciye çeşitleri en belirgin olanlarıdır. Asit yapıları solucanların olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır. Ayrıca önemli olan tuz, asit ya da kimyasal içerikli olmasın.

BAKIMI: 2 günde bir mevcut havuz hafif nemlendirilir ve haftada bir olarak ta mama takviyesi yapılarak havuzun dolumu süreyle orantılı olarak artacaktır.


GÜBRE ALIMI VE ELENMESİ:

Üretim havuzlarının dolumu ile birlikte gübre hasadı için en üst tabakada olan solucanlar delikli bir sepet yardımı ile havuzlardan arındırılır. Bu sepetlerin içerisine konulan mamaya yönelmeleri bu konuda bizlere yardımcı olmaktadır.

Solucanlardan arındırılan üretim havuzlarında biriken gübreler kapakların açılımı ile birlikte temiz bir zemin üzerine alınarak birkaç gün süre ile havalandırılır ve fazla nemi alınır. Karıştırma yöntemi ile yapılan bu uygulamanın neticesinde elenme kıvamına gelen gübre eleme makinasına alınarak eleme yapılır. Elenen gübre yine sağlıklı bir zemin üzerine düşer ve sonrasında da paketlenme için gerekli depolama alanına alınır.

ÖLÇÜM VE PAKETLEME:

Üretimi netleştirilen organik solucan gübresi 15 – 25 kg lık laminasyonlu (nem oranını koruması için) çuvallara doldurulur ve arkasından da çuval ağzı dikiş makinası ile dikilerek hazır ürün depolama alanına sevk edilir. 


MAMA :
İçerik olarak evsel ve bitkisel atıkların fermante edilmesi ile hazırlanmış zengin organik içerikli mama tabir edilen kompost solucanların en değerli besin kaynağını oluşturmakta olup, zengin harmanlanmış mama neticesinde de ürün olan organik solucan gübresi toprak ile bitki için oldukça faydalı bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mama, özel komposterler içerisinde fermante edilmekte olup zeminden ve yan duvarlarla birlikte her hangi bir temas söz konusu olmamaktadır. Kapalı ortamda fermantasyonun oluşumu sebebi ile de çevresel olumsuzluklara yol açmamaktadır.  

Genel olarak üretim prosesi, bahsi geçen bina projesinde şekillerle anlatılmıştır.


ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİNDE KOMPOSTUN ÖNEMİ:

KOMPOST NEDİR? FAYDALARI, KULLANIM ALANLARI.
Ziraat MuhendisiMine Pakkaner tarafından kaleme alınan maddeler aşağıda yer almaktadır.

KOMPOST NEDİR? Kompost bitkisel kökenli malzemenin teknolojik bir metoda göre olgunlaştırılması ile elde edilen çok değerli bir bitkisel ürün yetiştirme ortamıdır. Kompost, sadece organik gübre değildir, aynı zamanda toprak aktivatörü ve toprak düzenleyicisidir. Gübre toprağa sadece bitkilerin gelişmesi için gerekli besin maddesi kazandırırken kompost, hem besin maddesi hem organik madde kazandırır, hem de toprağın yapısal düzenini sağlar, toprağın kimyasal, fiziksel ve biyolojik özelliklerini iyileştirir.

Kompost çok zengin bir organik madde kaynağıdır.
Üretici toprağına bol kimyevi gübre atmaya hazırken, organik madde ihmal edilir, küçümsenir. Oysa organik madde toprağın canıdır, mayasıdır. Toprağın işlenmesi, tava gelmesi, zenginliği, bereketi, verimi hep organik maddeye bağlıdır. Toprağın canlılığı, üretimin sürdürülebilirliği açısında gübreden daha önemlidir ancak, gübre kadar değer verilmez, itibar görmez ve hep göz ardı edilir.


Komposttaki organik maddenin önemi
Organik maddenin verimle olan bağlantısı asırlar önce anlaşılmış, tarımın ilk yapıldığı zamanlardan bu yana koyu renkli toprakların daha verimli olduğu çiftçinin dikkatini çekmiştir. Hiçbir üretim sisteminde toprağa yeterli ve dengeli besinleri, organik maddeyi vermeden başarılı olmak mümkün değildir.

Sağlıklı toprak canlıdır.
Bilim adamları toprağın canlı kısmını da yani topraktaki mikroorganizmaları da organik madde içinde incelemektedirler. Toprakta yaşayan canlı organizmalar da organik maddeyi desteklerler. Ancak aşırı kimyasal gübreleme, yanlış tarım ilaçları uygulama, aşırı sürüm gibi sebeplerle hızla canlılığını yitirmiş durumdadır.Organik madde toprakta faydalı mikroorganizmaların, solucanların beslenmesini sağlar. Kompost onlara da besin kaynağı oluşturur.


Toprak gibi kompost da canlıdır.
Yaşayan bir materyaldir. İçerisinde çok sayıda faydalı mikroorganizma içerir. Sağlıklı bir kompostun içerisinde sağlıklı bir mikrobiyal faaliyet vardır.


Kompostun faydaları Toprağın organik maddesini arttırır.
Kompost toprağın yapısını iyileştirir.Hafif, kumlu ve milli toprakların su tutma kapasitesini artırır.Tozuma ve sulama sonrası kaymak tabakası oluşumunu engeller. Bu sayede çapa işçiliğini azaltır.Ağır ve killi toprakları gevşetir ve havadar hale getirerek su geçirgenliğini sağlar.


Kompost toprak sıkışması problemlerinde en büyük yardımcınızdır.
Kompost uygulanan toprağın işlenebilirliği artar. Toprakların sıkışmasını önler, sıkışmış toprakları iyileştirir.Sıkışmış bir toprağın işlenmesi zordur, daha fazla güç ve masraf ister,İçerisinde gözenek kalmamıştır, köke oksijen ve su gitmez. Bitkiler besin elementlerini alamazlar.Çimlenme, sürgün çıkışı ve kök gelişimi engellenir.Arazi tabansa drenaj problemi ortaya çıkar. Göllenmeler meydana gelir.Toprak eğimli ise su içine nüfuz etmeyeceği için yüzeyden akar gider, erozyona sebep olur.Topraktaki mikrobiyal faaliyetler yok olur.


Verimi arttırır. Verimi ve canlılığı arttırır.
Toprağın havalanma özelliğini arttırır. Köklerin daha iyi havalanmasını sağlar. Havadar, kabarık ve yumuşak bir toprak sağlar.Toprağın çatlamasını engeller, drenaj sağlar.Kompost toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Kompost uygulanan topraklarda daha az su ile daha verimli bir sulama sağlanır.


Yabancı ot tohumu içermez.
Ahır gübresi içindeki yabancı ot tohumları yüzünden tarlaya ve bahçeye verilince çok ot yapar mekanik mücadele ve ilaçlama gerektirir.HepYeşil Organik Kompost’un olgunlaşması sırasında doğal olarak oluşan ısı sayesinde yabancı ot tohumları ölür.Gübreden gelebilecek otla yapılan mücadele masrafından, ilaçlamanın çevreye zararından kar edilir.


Ahır gübresi ile kompostun farkı nedir?
Çiftlik gübresi dışarıda beklerse içindeki besin elementleri yağmurla yıkanır, yok olur. Beklerken suyu süzülüp yeraltı sularına karışır. Kirlenmeye sebep olur.HepYeşil, gübreyi bekletmeden işler, gübre kontrollü şartlarda teknolojik yöntemlerle birkaç günde kompost haline gelir ve bu arada içindeki besin maddelerini korur. HepYeşil Organik Kompost çevreci bir üründür.


Kompost zararlılara yataklık etmez.
Ahır gübresi, zararlı böcekler, fareler ve sinekler için yataklık yapar, koku üretir. Bu gibi sakıncalar kompost kullanmakla ortadan kalkar.


Kompost zararlı mikroorganizma taşımaz.
Kompost insan, hayvan, bitki ve çevre sağlığına zararlı, hastalık yapan dışkı mikroplarını barındırmaz.


Kompost bitkiyi yakmaz.
Olgunlaşmamış gübre bitkiyi yakar.HepYeşil Kompost’a doğrudan ekim, dikim yapılabilir. Toksik değildir.


Kompostun kullanım alanları.
Profesyonel solucan yetiştiriciliğinde kullanılan en kaliteli ve verimli solucan yemidir. COPYRIGHT © 2018 - ORCASOL SOLUCAN GÜBRESİ TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
min solutions